Česká republika

Jaderné hlavice v Česku, Hranice, vjezd do bloku SA západ Verified

"Komunisté? Co slovo, to lež. Co čin, to zločin.“ Josef Čapek

0 / 5
Compare Add to favorites

Jaderné hlavice v Česku, Hranice, vjezd do bloku SA západ

Brigáda byla oficiálně dislokována v Hranicích na Moravě v areálu kasáren Jaslo (vybudovaných zpočátku 50. let).
V areálu byl během roku 1984 vystavěn zodolněný sklad na bázi prefabrikovaného úkrytu zvaného „Granit“. Před portálem úkrytu se nachází překládací rampa s visutým manipulačním jeřábem, objekt byl obehnán elektrickou signální stěnou a neprůhledným oplocením, šest vysokých stožárů tvořilo ochranu proti bleskům a nedaleko též stávala strážní věž. Zřejmě zde byla uchovávána část z celkového počtu bojových hlavic, spravovaných PTRB v Kozlově, anebo objekt sloužil jako záložní sklad. V době míru bylo v kasárnách Jaslo k dispozici 6 odpalovacích zařízení 9P120 včetně cvičných raket za účelem výcviku posádek. Rakety byly skladovány v hale číslo 18, OZ výcvikového oddílu byly odstaveny v blízké hale garáží. Obě budovy byly chráněné proti zasažení bleskem 20 metrů vysokými hromosvody a důkladným uzemněním.

Bývalé palebné postavení sovětských raket na Libavé. Jedno ze tří palebných postavení sovětské raketové jednotky. Dodnes jsou ze vzduchu patrné odpalovací plochy i úkryty pro rakety.
Byla to přísně tajná oblast pod správou sovětské armády s několika obrannými zónami, kam se nedostali ani tehdejší nejvýše postavení čeští pohlaváři. Co tak pečlivě Sověti ukrývali a tajili uprostřed divoké přírody vojenského prostoru Libavá? Byly zde jaderné zbraně?Ani po dvaceti letech po jejich odchodu neexistuje zcela jednoznačná odpověď. Ohromné ocelové tubusy zapuštěné vodorovně do země vždy uzavírají obří mnohatunová vrata. Ty sedmé – na severu a západě – měly ve svých útrobách i speciální zázemí. Ocelovými příčkami oddělené kóje, pravděpodobně pro operátory, spojaře a velitele. Hned v okolí podzemních tubusů jsou patrné valy obložené betonovými kvádry, kde byly zřejmě jeřáby pro montáž hlavic na nosiče a o kousek dále pak odpalovací plochy. Proč takové tajnosti? Na Libavé byl totiž rozmístěn asi nejničivější zbraňový systém, který v historii na našem území byl. Sila byla vybudována pro sovětskou raketovou jednotku s balistickými raketami středního doletu 9K76 Temp-S (v kódovém označení NATO nazývané SS-12 Scaleboard). Veškeré dostupné informace nasvědčují tomu, že šlo skutečně o strategicky velmi důležitou jednotku, která na našem území držela nepřetržitou bojovou pohotovost. Balistická raketa středního doletu 9K76 Temp-S.Sověti mohli z Libavé odpálit hned 18 raket najednou. Díky dosahu střel, jejich množství a účinnosti tak mohla tato jednotka zasadit „protivníkovi“ zcela nečekaný a zdrcující úder. A navíc, ačkoliv o tom dodnes neexistují žádné oficiální důkazy, Sověti na Libavé zřejmě skutečně měli k dispozici i tu nejděsivější a nejničivější munici – jaderné hlavice.

Zdroj, odkazy:

https://en.wikipedia.org/wiki/TR-1_Temp

https://zpravy.idnes.cz/americane-podnikli-v-roce-1988-kvuli-raketam-tajnou-misi-na-libavou-pht-/domaci.aspx?c=A110716_1619709_olomouc-zpravy_sot

 • Address PRTB
  základna technického zabezpečení
  PRTB podvižnaja raketo-těchničeskaja baza
  pohyblivá raketo-technická základna
  Komplex 9K76B Temp-S
  OTR-22
  kód NATO SS-12M "Scaleboard B", SS-22
  122. raketová brigáda
  číslo polní pošty 64 911
  Tovární 1024
  Město, 753 01 Hranice
  Tovární 1024
  753 01 Hranice
  Hranice I-Město
  okres Přerov
  Olomoucký kraj
  Česko

Post New Review

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Header Position
Submenu Style