Česká republika

Spartakiádní vrah, Jiří Straka, NVÚ Horní Bělušice Verified

Spartakiádní vrah... Jiří Straka... S tváří dítěte...

0 / 5
Compare Add to favorites

Spartakiádní vrah, Jiří Straka, NVÚ Horní Bělušice

Další znalecké zkoumání nařídil soud v dubnu 1992. Jeho vypracováním bylo pověřeno Psychiatrické centrum Praha, a to znalci MUDr. Ivo Klár a PhDr. Marie Šímová, spolu s konzultanty prim. MUDr. Slavojem Brichcínem a PhDr. Aleš Kolářským. Zkoumání proběhlo v NVÚ Horní Bělušice.
„Často se ptám sám sebe, jak se to mohlo stát. Doposud jsem na to nenašel odpověď. Když jsem s odstupem pěti let četl svůj rozsudek, tak jsem měl pocit, že to píšou o někom jiném. Povahově jsem se změnil. Vychovala mě trojka (myšleno nejhorší vězeňská kategorie – pozn. autorů.) Jsem vážnější, nedůvěřivější, ale víc citově založený…

22. května 1994, po ukončení výkonu trestu, byl Jiří Straka eskortován z Bělušic na Mostecku do psychiatrické léčebny v Praze-Bohnicích.
„Krátce poté jsme společně s Pepíkem Douchou za Strakou do Bohnic zajeli. Samozřejmě služebně,“ vzpomíná Markovič. „Věděl jsem, že dřív nebo později začne Straka dostávat vycházky a záleželo mi na tom, aby nezačal v Praze nebo kdekoli jinde znovu řádit. Byli jsme naprosto otevření, nehráli jsme si se slovíčky… Šlo o dost dlouhý rozhovor, který skončil tím, že mě Straka pozval na svoji svatbu. Nakonec se nekonala, snoubenci se rozešli, ale to už je jiná záležitost.“
Léčba Jiřího Straky rozhodně neprobíhala v tichu a v závětří. Sdělovací prostředky nasály vděčné téma, zejména když se Straka začal v rámci svých vycházek pohybovat po Praze. Navíc se časem rozkřiklo, že si venku kupuje tvrdé drogy.

Jiří Straka, narozen 14. dubna 1969 Praha, je český sériový vrah známý též jako spartakiádní vrah. V rozmezí 17. února až 16. května 1985 napadl na území Prahy celkem 11 žen, přičemž brutalita jeho útoků se postupně zvyšovala. Nakonec byl usvědčen ze tří vražd, dvou pokusů o vraždu, pěti znásilnění, tří loupeží a pěti krádeží. Po propuštění z výkonu trestu žije pod jinou identitou.

Zdroj, odkazy:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Straka

https://www.databazeknih.cz/autori/viktorin-sulc-14321

 • Address NVÚ Horní Bělušice
  Mostecko
  Věznice Bělušice
  Věznice
  Bělušice 66
  434 01 Bělušice
  okres Most
  Ústecký kraj
  Česko

Post New Review

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Header Position
Submenu Style