Česká republika

Spartakiádní vrah, případ Vlasta, ukradené věci Verified

Jiří Straka... S tváří dítěte...

0 / 5
Compare Add to favorites

Spartakiádní vrah, případ Vlasta, ukradené věci

Až teď zjistil, že tato žena drobné útlé postavy je starší, než si původně myslel. Na sex ho přešla chuť, a tak jí jenom ukradl kabelku a igelitovou tašku. Poblíž tramvajové zastávky si jejich obsah prohlédnul pod rozsvícenou pouliční lampou. Z peněženky vybral devět set padesát korun, což byly v polovině osmdesátých let velké peníze – pro řadu lidí jejich měsíční výplata. Do kapsy zastrčil Vlastiny. cigarety. Osobní věci a šperky odhodil do křoví, kabelku a igelitku do kanálu a nastoupil do první tramvaje, která jej odvezla do centra. Na stanici Sokolovská (dnes Florenc) vystoupil. Napadená a přidušená žena se kupodivu probrala. Z posledních sil a stále ještě se škrtidlem, které si nedokázala sundat, kolem krku…

Případ Vlasta Štěpánková, 4. května 1985, Hloubětín
4. května zaútočil Straka v Hloubětíně na Vlastu Š. (54), které si všiml v tramvaji. Když hledala v kabelce klíče od domu, uchopil ji zezadu pod krkem a začal ji škrtit. Teprve teď si všiml, že je starší, než podle dobré postavy čekal. Proto si sexuální útok rozmyslel a pokusil se jí pouze zbavit jako svědka. Nejdříve jí palci tlačil na ohryzek, ale rychle se tím unavil. Potom jí na krk klekl a tak vydržel asi 3 minuty. Nakonec jí okolo krku pevně utáhl režnou nit a vytáhl ji na korbu vozu s plachtou. Žena upadla do bezvědomí a Straka jí ukradl několik cenností a finanční hotovost. Když se později probudila, podařilo se jí z auta vylézt a zazvonit u branky nejbližšího domu. Utrpěla však silný šok, kvůli kterému Straku nedokázala popsat. Z prožitého traumatu se nikdy nevzpamatovala a brzy také předčasně zemřela. O tom, že útok přežila, se Straka dozvěděl až u výslechu a velice ho to udivilo.

Co můžete uvést k pokusu vraždy na Vlastě Štěpánkové?
„Když jsem zjistil, že je stará, tak mi sexuální vzrušení nezmizelo, ale na ni jsem chuť ztratil. Rozhodl jsem se, že zavraždím jinou… Chtěl jsem ji zabít proto, že když ležela, tak na mě koukala. Musela mě vidět. Byl to stejný způsob napadení jako předtím, tak by mě mohla prozradit. Proto jsem ji chtěl zabít.“

Ano, Alicina smrt byla „jen“ pouhá předehra.
Pak přišla dramatická a tragická noc z pátku 3. na sobotu 4. května 1985. Dějištěm se stal Hloubětín v devátém pražském obvodě.
Půl hodiny po půlnoci přepadl neznámý muž 54letou Vlastu Štěpánkovou.
„Předchozí večer jsem strávila s přáteli a známými ve vinárně Tatran. Domů z centra jsem se vracela tramvají, nastupovala jsem na zastávce před Dětským domem. Pamatuju se na několik lidí, kteří se mnou cestovali až do Hloubětína, ale nevěnovala jsem jim mimořádnou pozornost. Stejně tak jsem si nevšimla, jestli společně se mnou někdo z tramvaje vystoupil, popřípadě šel za mnou,“ vypověděla Štěpánková do protokolu.
„Ze zastávky tramvaje Slévačská jsem mířila zkratkou ke svému bydlišti v Poříčanské ulici. Před naším rodinným domkem jsem vytáhla z kabelky klíče a v tom mě někdo zezadu napadl a to tak, že mi přiložil předloktí pravé ruky na krk a pak začal ruku přitahovat k sobě. Tím mě začal velkou silou rdousit. Já jsem se bránila, snažila jsem se ho chytit za vlasy nebo ho bodnout prsty do očí. Ale ztrácela jsem rychle dech, upadla jsem během potyčky na zem a ztratila jsem vědomí.“
Po nějaké době se Vlasta Štěpánková probrala.

Nešlo o žádné divoké teorie!
„Stačí podívat se do mapy a snadno zjistíme, že Poříčanská ulice, kde došlo k napadení Vlasty Štěpánkové, se nachází velmi blízko ulice Zelenečské. Obě místa činu odděluje prakticky jen rušná vozovka Poděbradské třídy s kolejemi tramvajové dráhy,“ konstatuje Jiří Markovič.

V půl druhé ráno došlo k další přestávce, Strakovi byl poskytnut opět čaj. V čase 01.45 hodin začal obviněný doznávat pokus vraždy Vlasty Štěpánkové a následně vraždu Věry Fikarové. Popsal, jak mladou ženu sledoval od tramvaje a zaútočil na ni na rohu bloku domů. Napadl ji zezadu a odtáhl na místo, kde předpokládal nejmenší frekvenci možných nočních chodců. Položil ženu na zem a masivním podpatkem její vyzuté boty ji několikrát udeřil do levého spánku. Tím ji omráčil.

Jiří Straka, narozen 14. dubna 1969 Praha, je český sériový vrah známý též jako spartakiádní vrah. V rozmezí 17. února až 16. května 1985 napadl na území Prahy celkem 11 žen, přičemž brutalita jeho útoků se postupně zvyšovala. Nakonec byl usvědčen ze tří vražd, dvou pokusů o vraždu, pěti znásilnění, tří loupeží a pěti krádeží. Po propuštění z výkonu trestu žije pod jinou identitou.

Zdroj, odkazy:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Straka

https://www.databazeknih.cz/autori/viktorin-sulc-14321

 • Address zastávka Slévačská
  zastávka Sídliště Hloubětín
  198 00 Praha 14 – část obce Hloubětín
  Hlavní město Praha
  kraj Hlavní město Praha
  Česko

Post New Review

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Header Position
Submenu Style