Česká republika

Vítkov, Jan Žižka, bitva 1420 Verified

„Nepřátel se nelekejte a na množství nehleďte.“ Jan Žižka

0 / 5
Compare Add to favorites

Vítkov, nazývaný též Žižkov (německy Sankt Veitsberg), je protáhlý vrch v Praze, v pravobřežní části města. Svou hmotou odděluje čtvrti Karlín a Žižkov, katastrálně patří k Žižkovu. Místo je pozoruhodné tím, že se zde 14. července 1420 odehrála jedna z hlavních bitev husitských válek – bitva na Vítkově. Také se zde nachází Památník národního osvobození. V prostoru před památníkem dosahuje vrch nadmořské výšky 260,9 m, na severním konci pak 270,4 m. Kopec je zarostlý divoce rostoucím a jen velmi málo udržovaným lesním porostem, který ve východní části postupně přechází v lesopark a poté i v park.

Na Vítkově se nachází bronzová jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova s palcátem, která patří do první desítky největších jezdeckých soch na světě, u níž je jedno z míst s pěkným rozhledem na Prahu.

Památník byl jako Památník Národního osvobození vystavěn v letech 1929–1938 k poctě československých legionářů. Za druhé světové války zde bylo skladiště Wehrmachtu. Po roce 1948 byl památník zneužit k propagaci komunistického režimu. Byli tu pohřbíváni významní představitelé komunistické strany. V roce 1953 tu bylo otevřeno mauzoleum Klementa Gottwalda, zrušené v roce 1962. Po Sametové revoluci v roce 1989 byly ostatky členů komunistické strany odvezeny.

Zdroj, odkazy:

https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%ADtkov_(Pra%C5%BEsk%C3%A1_plo%C5%A1ina)

  • Address Praha
    okres Hlavní město Praha, kraj Hlavní město Praha, Česko

Post New Review

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Header Position
Submenu Style