Evropa

Matyášův chrám, korunovace, Budapešť Verified

„Probudit se sám v cizím městě patří k těm nejkrásnějším zážitkům.“ Freya Madeline Starková

0 / 5
Compare Add to favorites

Matyášův chrám (maďarsky: Mátyás-templom) je římskokatolický gotický kostel v Budapešti, hlavním městě Maďarska, nacházející se nedaleko budínského hradu. Kostel a jeho okolí byl dějištěm posledních dvou korunovací uherských králů (1867, 1916).

Jde o jeden z nejvýznamnějších kostelů v celém Maďarsku. Původní kostel byl postaven v roce 1255, z něj však do dnešní doby zbylo jen málo – základy, sloupy a několik zdí. Kostel byl pojmenován po slavném maďarském králi Matyáši Korvínovi, který vládnul mezi lety 1458 – 1490. Kostel prošel za dobu jeho existence mnoha přestavbami, vždy podle aktuální éry a jejího stavebního slohu.

Nejvyšší věž se jmenuje taktéž Matyášova, nejmenší je pojmenována podle krále Bély IV. Interiér kostela je bohatě zdoben barevnými vzory a motivy, které byly nalezeny na původních úlomcích kamenů. Jedním z nejvýznamnějších prvků je oltář s neogotickým triptychem a především dvojitý sarkofág krále Bély III. a jeho ženy Anežky ze Châtillonu, který sem byl převezen v roce 1860. V kostele můžete zhlédnout také mnohé relikvie a poklady včetně Matyášova kalichu a repliky maďarských korunovačních klenotů.

Zdroj, odkazy:

http://budapest.travel.cz/chram-sv.-matyase

https://cs.wikipedia.org/wiki/Maty%C3%A1%C5%A1%C5%AFv_chr%C3%A1m

 

  • Address Budapest, Szentháromság tér, 1014 Maďarsko

Post New Review

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Header Position
Submenu Style