Česká republika

Hrádeček, Václav Havel Verified

„Náš celý svět je velké jeviště bláznů. (Odcházení)“

5.00 / 5
Compare Add to favorites

Hrádeček u Trutnova, chalupa Václava Havla

Pod zříceninou hradu Břecštejn se nachází proslulá osada Hrádeček, kde měl svou milovanou chalupu exprezident Václav Havel. Za socialismu se zde scházeli chartisté i legendy undergroundu, později zde byly vítány i významné státní návštěvy.

Václav Havel koupil statek pana Kulhánka čp. 221 poté, co mu Andrej Krob sdělil, že tento objekt sousedící s jeho chalupou je volný. V době normalizace sloužila jako místo, kam se dramatik uchýlil do vnitřního exilu z Prahy. Na Hrádečku byl literárně činný a konaly se v něm kulturní události, např. v roce 1977 zde byl uspořádán Třetí festival druhé kultury, tedy českého undergroundu.

Po roce 1968 se Hrádeček stal centrem politického odboje. Připravovala se zde Charta 77 a petice Několik vět. Za svoji činnost v disentu byl Václav Havel odsouzen k domácímu vězení, které od listopadu 1978 do Dubna 1979 trávil na své chalupě pod dohledem bezpečnostních složek.

Po revoluci se na Hrádečku konalo několik diplomatických jednání. Chalupa přivítala například kandidáta na prezidenta USA, velvyslankyni USA a v roce 1999 generálního tajemníka OSN Kofi Atta Annana.

O tomto místě napsal Havel divadelní hru Prase aneb Václav Havel’s Hunt for a Pig, popisující těžkosti, které zažívá člověk z města na vesnici. Hlavní postavou je František Vondráček, jenž žil v Horních Vlčicích (cca 2 km) a zemřel v zimě roku 2009.

Chalupa v Hrádečku se stala posledním místem života Václava Havla. Zemřel zde, kde to měl rád, dne 18. prosince 2011.

Zdroj, odkazy:

https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1clav_Havel

http://www.vaclavhavel.cz/index.php?sec=1&id=1

http://www.vaclavhavel-library.org/

 • Person Václav Havel, Dagmar Havlová
 • Address Hrádeček
  542 41 Vlčice
  Okres Trutnov
  Region Krkonoše a Podkrkonoší
  Královéhradecký kraj
Kdo vlastní tento objekt?
Jsou to stále rodina Havlových.
 • Verka.p.e.t

  Reply
  Rating: 5 / 5

  REVIEW on „Hrádeček, Václav Havel“ on 2018-03-10 12:47:46

Post New Review

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Header Position
Submenu Style