Česká republika

Nymburk, městské opevnění, Labe Claim

0 / 5
Compare Add to favorites

Toto místo vás dokáže přenést do dob krále Přemysla Otakara II. zakladatele města Nymburka.  V té době se přibližně datuje i počátek výstavby hradeb, jako přirozené potřeby obrany města.

O čem už středověké prameny nemlčí je to, že hlavní část stavby byla vybudována za Václava II. v letech 1288-1305. Poslední úseky byly dokončeny v roce 1337 za vlády Jana Lucemburského.

Mezi velké zvláštnosti patří použitý materiál. Místo kvalitního kamene, kterého by na stavbu takových rozměrů nebylo v Polabí dostatek, byly použity pevné pálené cihly. Opevnění tvořilo přibližně 50 věží a  zeď vysoká 7-8 metrů. Byl zde vybudován také hluboký vodní příkop. Vstup zajišťovaly 4 brány.

V době po husitských válkách byly hradby zesíleny o opukovou zeď a další vodní příkop. Ty však byly silně poničeny za třicetileté války v 17. století. Švédi tehdy město dobyli a většinu obyvatel pozabíjeli. Od té doby i přes opravy postupně chátraly. Snad i vlivem klesající potřeby obrany města. Napomohla tomu i chudina, která část rozbořených zdí použila jako stavební materiál na své příbytky. Brány bohužel v roce 1838 poničil požár a kvůli rozrůstání města byly zbořeny. Buďme tedy rádi že nám tady něco zbylo.

Za dnešní romantickou podobu vděčíme architektu Ludvíku Láblerovi. Rekonstrukce proběhla v letech 1905-1909.

  • Address Nymburk 288 02

Post New Review

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Header Position
Submenu Style