Česká republika

Pankrácký pentagon, City Tower, Pražský Manhattan Verified

"Mrakodrapy... obraz stavu ekonomiky města... modrá budoucnost..."

0 / 5
Compare Add to favorites

Pankrácký pentagon, City Tower, Pražský Manhattan

City Tower v Praze na Pankráci je druhá nejvyšší budova v České republice a nejvyšší budova v Praze a v Čechách. Stojí nedaleko stanice metra Pankrác. Budova má 27 nadzemních a 3 podzemní podlaží a na výšku měří 109 metrů; většinu prostoru zabírají kanceláře.

Pankrácká pláň je oblast na temeni vrchu Pankráce v Praze 4, nazvaného podle kostela sv. Pankráce, který tam poblíž vsí Nusle a Krušina stál již v románské době. Termín se používá především v urbanistických souvislostech; pokud se mluví o geomorfologickém celku, používá se spíše označení Pankrácká terasa. Od vybudování zdejší stanice metra Pankrác byla pankrácká pláň počítána k širšímu městskému centru, ale její urbanistický koncept zůstával dlouho nedokončen.

V Tower je třicetipatrový 104 metrů vysoký mrakodrap zahrnující 130 bytů na Pankrácké pláni v Praze 4, severovýchodně od křižovatky ulic Pujmanové a Milevská, na hranici Krče a Nuslí, nedaleko trojmezí s Podolím. Je nejvyšším bytovým domem v Česku. Výstavba byla zahájena v červnu 2015, dokončena byla v únoru 2018. Návrh pochází od českého architekta Radana Hubičky. Projekt stál přibližně tři miliardy korun.

Panorama Hotel Prague je čtyřhvězdičkový hotel v Praze na Pankráci. Budova hotelu má 24 podlaží a výšku 79 metrů. Stavba byla zahájena v roce 1979 a dostavěna byla o 4 roky později v roce 1983.[1] Po dokončení se jednalo o druhou výškovou budovu na Pankrácké pláni. První byla v blízkosti stojící 104 metrová budova City Empiria, která byla dostavěna již v roce 1977 jako sídlo Motokovu. Hotel disponuje 440 pokoji, hostům nabízí mimo jiné krytý bazén, lázeňské služby, či kasíno. Za návrhem hotelu stojí architekti Alois Semela a Vlado Alujevič.

City Empiria (původně Motokov) v Praze na Pankráci je třetí nejvyšší budova v Česku. Budova stojí v bezprostředním sousedství stanice metra Pankrác na samé hranici katastru Nuslí. Byla postavena mezi roky 1975 a 1977 jako sídlo podniku zahraničního obchodu Motokov. Mrakodrap má 27 podlaží s výškou 104 metrů a je vyhrazen administrativě. Podlahová plocha měří 24 500 m2. Anténa sahá do výšky 132 m. Architekty původního projektu byli Zdeněk Kuna, Zdeněk Stupka, Olivier Honke-Houfek, Milan Valenta a Jaroslav Zdražil. Od svého dokončení až do roku 1993 byl tento mrakodrap nejvyšší budovou Československa resp. Česka.

Arkády Pankrác je obchodní centrum na Pankráci v Praze 4. Jeho prodejní plocha je téměř 40 000 m², disponuje 1100 parkovacími místy. Poblíž se nachází mrakodrapy pankrácké pláně – City Tower, City Empiria a V Tower. Je přímo napojeno na stanici metra C, Pankrác, nachází se zde také autobusová zastávka. Základní kámen byl položen 20. června 2007, otevření pro veřejnost se uskutečnilo 14. listopadu 2008. Komplex nabízí přibližně 2000 pracovních míst. Budovu navrhl tým z ateliéru ECE (Věra Pernická a další) ve spolupráci s ateliérem Richarda Meyera (John Eisler).[1] Zadání bylo, aby se stavba přizpůsobila okolí. Budova má tři patra. Investory byla francouzská firma Unibail-Rodamco a společnost ECE. Generálním dodavatelem celé stavby byla rakouská firma Strabag.

Zdroj, odkazy:

https://en.wikipedia.org/wiki/Pankr%C3%A1c_Plain

  • Address Hvězdova 1716/2b
    Praha 4, Nusle
    140 00 Praha 4
    Hlavní město Praha
    kraj Hlavní město Praha
    Česko

Post New Review

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Header Position
Submenu Style