Česká republika

Jan Masaryk, ministr, pojmenovaná ulice po Janu Masarykovi Verified

"Vlastenectví je láska k vlastnímu národu, nikoli nenávist k jiným." Tomáš Garrigue Masaryk

0 / 5
Compare Add to favorites

Jan Masaryk, ministr, pojmenovaná ulice po Janu Masarykovi

Vila Osvěta
Masarykovi bydleli ve druhém patře vily Osvěty na Královských Vinohradech v Čelakovského ulici 18 (dnes Jana Masaryka 22) od června 1884 do listopadu 1888. 14. září 1886 se zde narodil Jan Masaryk. Děti Alice a Herbert chodili od září 1886 do obecné školy naproti vile.
Vila patřila Václavu Vlčkovi, spisovateli a redaktorovi časopisu Osvěta. Rodina se musela odstěhovat kvůli Masarykově angažmá v bojích o Rukopisy, jichž byl Vlček horlivým obhájcem.
Dnes je na vstupní bráně umístěna busta Jana Masaryka a pamětní deska.

Vila Osvěta se nachází v krásné zahradě bývalé ulice Čelakovského. Za masivní zděnou branou je zde zasazena pamětní deska z červeného mramoru. Ta upozorňuje, že zde bydlel první prezident ČSR. Dnes patří vila rodině Kautských, která dům pronajímá.

Jan Masaryk (také Jan Garrigue Masaryk, 14. září 1886, Královské Vinohrady – 10. března 1948, Praha-Hradčany) byl československý diplomat a politik, syn prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka.
Byl mimo jiné vyslancem v Londýně (1925–1938), ministrem zahraničí v londýnské exilové vládě, v první („košické“) i druhé vládě Zdeňka Fierlingera a v první vládě Klementa Gottwalda. V období 1944–1945 zastával i posty ministra národní obrany a ministra financí.
V Únoru 1948 odmítl odstoupit s ostatními demokratickými ministry. Několik dní poté za nevyjasněných okolností zemřel. Poslední vyšetřování bylo v roce 2003 uzavřeno jako vražda, pachatel neznámý.

Zdroj, odkazy:

https://en.wikipedia.org

  • Address Jana Masaryka 165/22
    120 00 Praha 2 – část obce Vinohrady
    Hlavní město Praha
    kraj Hlavní město Praha
    Česko

Post New Review

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Header Position
Submenu Style