Česká republika

Letiště Václava Havla, vzdušný přístav Verified

„Když se zdá, že jde všechno proti tobě, pamatuj, že letadlo vzlétne vždy proti větru a ne s větrem.“ Henry Ford

0 / 5
Compare Add to favorites

Mezinárodní letiště Václava Havla Praha neboli Praha/Ruzyně je veřejné mezinárodní letiště umístěné na severozápadním okraji Prahy, v městské části Praha 6, katastrálním území Ruzyně, u Kněževsi. Letiště je určeno pro mezinárodní i vnitrostátní, pravidelný i nepravidelný letecký provoz. Leteckou základnu zde mají České aerolinie, Travel Service, SmartWings, Ryanair, Wizz Air a slovenská nákladní společnost Air Cargo Global.

V zimní sezóně 2018 z něj létá 61 dopravců do 122 destinací v Evropě a Asii. Jedná se o největší a nejrušnější letiště v Česku. V roce 2017 odbavilo rekordních 15,4 milionů cestujících při 148 tisících vzletech/přistání letadel a 71 tisících tun přepraveného nákladu. Zařadilo se tak mezi 40 nejvytíženějších letišť Evropy.

Vznik letiště: 1932 – 1937

Historie letiště se začala psát v roce 1929, kdy byl přijat návrh tehdejší vlády ČSR o vybudování nového letiště. Výstavba letiště byla zahájena v červenci 1932 s použitím co nejmenšího podílu mechanizace, aby stavba přispěla ke snížení nezaměstnanosti v době krize. Výstavba byla ukončena 1. března 1937 a letiště bylo ihned zahraničními odborníky označeno za jedno z nejlepších v Evropě. Moderní a nadčasová odbavovací hala se stala vzorem pro mnoho dalších nově vznikajících letišť v celé Evropě. První letadlo přistálo na novém letišti 5. dubna 1937 v 9:00. Jednalo se o stroj Douglas DC-2 na lince Piešťany – Zlín – Brno – Praha. Tímto příletem byl oficiálně zahájen provoz zbrusu nového letiště Praha – Ruzyně. První mezinárodní spoj na lince Vídeň – Praha – Berlín přistál v Praze o hodinu později.

V roce 2012 došlo ke změně názvu z Letiště Praha na Letiště Václava Havla Praha. Stalo se tak 5. října 2012, v den výročí narozenin bývalého prezidenta České republiky Václava Havla

Zdroj, odkazy:

https://www.prg.aero/historie-letiste-vaclava-havla-praha

 

  • Address ulice K letišti 1019/6
    Praha, okres Hlavní město Praha, kraj Hlavní město Praha, Česko

Post New Review

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Header Position
Submenu Style