Česká republika

Neobjasněný děsivý případ Dita a Kamila, místo činu, útok před domem Verified

Po stopách zavražděných dívek... Případ, který šokoval kriminalisty, sadista dívkám vyřezal vnitřnosti. Podezřelý "Chirurg" je dál záhadou...

0 / 5
Compare Add to favorites

Neobjasněný děsivý případ Dita a Kamila, místo činu, útok před domem

Ještě důležitější bylo svědectví několika nájemníků domu, který stojí na trase předpokládaného návratu Faitové a jen nedaleko od lesíka, kde byla její mrtvola nalezena. Zřejmě za nejvýstižnější pro popis chmurné noční události lze považovat slova Šárky Jirošové (nar. 1945): „Syn přijel z vojny na opušťák kolem 23. hodiny, nedařilo se mi znovu usnout. Slyšela jsem v polospánku z postele, jako by venku utíkaly dvě osoby. Taky jsem slyšela ženské volání o pomoc. Podle hlasu šlo o mladší ženu. Volala Pomoc! Pomoc! Né, né… Pak jsem slyšela zvuky jakoby někdo někoho povalil a zacpal mu pusu, bylo slyšet jenom takové tlumené sténání… Už při prvním výkřiku jsem vstala a šla k pootevřenému oknu. Ale pro velmi hustou mlhu nebylo vidět ven. Tak jsem jenom křikla Dáš jí pokoj! Dál už se nic neozývalo. Cestou k posteli jsem se podívala na budík, bylo asi půl jedné. Za krátkou chvíli, to už jsem zase ležela, jsem zvenku slyšela nějaké zrychlené kroky. Pak nastalo ticho, nikdo nešel, nikdo už nepromluvil.“ Okno místnosti, kde svědkyně spala, je situováno v desátém pa-tře směrem ke zmíněnému lesíku. „Snad je to nějakou ozvěnou,“ vypověděla dál Jirošová, „ale při otevřeném okně je i v našem patře dobře slyšet, co se děje před domem.“ Kriminalisté neměli důvod jí nevěřit. Také další svědkové se totiž shodli na tom, že krátce před jednou hodinou ranní bylo kritické noci slyšet dvě běžící osoby, zoufalé ženské volání o pomoc, sténání, pak následný klid a ticho. Kvůli mlze – „Byla hustá a bílá jako mlíko, z okna nebylo na metr vidět,“ řekla nájemnice z 8. patra Ivana Hajduchová – měli svědci nulový výhled, nikdo proto nic neviděl. Vražda jako rozhlasová hra… K útoku na Kamilu Faitovou došlo tedy s největší pravděpodobností na dohled od jejího bydliště, před domem číslo 1805 v ulici Ivana Sekaniny. Bezvládnou, možná ještě žijící oběť pak vrah zatáhl do nedalekého lesíku. Nejpozději zde dokonal vraždu. Pak oddělil obě ruce v zápěstí a spolu s částí kůže hrudníku a prsy odnesl z místa činu.

Pravděpodobně nejznámější a zároveň nejhrůznější kriminalistický „pomníček“ 90. let – dodnes nevyřešená vražda pohledné mladé dívky, která měla celý život před sebou.

Dita Hrabánková (1971), pohledná tmavovláska z Prahy, pracovala po maturitě na gymnáziu jako úřednice ve větší stavební firmě a zároveň se zdokonalovala v angličtině a italštině. Počátkem 90. let prožívalo cestování jak na dovolené, tak cesty za prací doslova boom a jednadvacetiletá dívka, která žila pouze se svou maminkou, se chystala do Itálie co by au pair, aby si vydělala na pozdější vysokoškolská studia. Následovala by tak stovky jiných mladých a podnikavých děvčat, které se vydaly do světa takříkajíc na zkušenou.
Nemilosrdný osud či spíše bezcitný, krutý vrah tragicky přerval nejen Ditiny sny, ale bohužel i její život.

9. června 1992 dopoledne bylo v Průhonickém parku zcela náhodně objeveno devastujícím způsobem zohavené ženské torzo zavražděné Dity, kterou maminka pohřešovala již od 27. května. Vzhledem k tomu, že její dcera byla velmi slušná a zodpovědná a lehkomyslný útěk z domova byl tedy nepravděpodobný, obávali se všichni toho nejhoršího, což se také bohužel potvrdilo.

Z výpovědí zdrcené mámy, která přišla o to nejdražší, známých a přátel si kriminalista Stanislav Plocek, jenž byl hlavním vyšetřovatelem této hrůzné vraždy, poskládal mozaiku posledních hodin života nešťastné dívky.

Právě 27. května se Dita doma svěřila, že jde na schůzku s neznámým, ale sympatickým světlovlasým mladíkem, který se jí představil jako Marek, který však nikdy nebyl objeven a ani se jako svědek nepřihlásil. V podvečer tedy vystoupila v Holešovicích na zastávce poblíž Koh-i-nooru a možná se setkala se svým vrahem – veškeré stopy zde totiž končí.

Celá tragédie byla od počátku jakoby obestřena tajemnými, až rituálními symboly – ubohá oběť byla doslova vykuchána! Také profesor Jiří Štefan z Ústavu soudního lékařství na Královských Vinohradech, který prováděl pitvu, potvrdil s určitostí, že vrahem musel být člověk se značnými anatomickými a medicínskými zkušenostmi. Kriminalisté tehdy vyslechli a pochopitelně i prověřili téměř 2000 lidí z celé republiky – pitevní laboranty, sanitáře, veterináře, ale i řezníky – pachatel však zůstával i nadále neznámý.
Hrůzný zločin, vykonaný na pohledné mladé dívce a pachatel, který spravedlnosti unikal, zavdávali veřejnosti a především senzacechtivým médiím domněnku, že se jedná o dílo satanistů, případně o obchod s lidskými orgány. Tato možnost se v dalším šetření zdála jako velmi pravděpodobná, protože agentura, která Ditě zajišťovala práci v Itálii, na ni měla velmi nestandartní lékařské dotazy (krevní skupinu, HIV vyšetření apod.), což se však později nepotvrdilo, ale ani nevyvrátilo.

Novináři poukazovali na to, že v novodobé historii se jedná o výjimečný a ojedinělý případ, ale podobná tragédie se odehrála o téměř půl roku dříve v Ostravě – Porubě.

Tehdy 12. prosince 1991 zmizela jiná mladá žena, pohledná dvaadvacetiletá Kamila Fajtová (1969-91), rozvedená číšnice s tříletým synem. O dva dny později nahlásila Policii její zmizení také matka, ke které se po rozvodu mladá žena nastěhovala.

Stejně jako v případě Dity našel i Kamilino zohavené tělo náhodný pejskař v lesíku od jejího bydliště, co by kamenem dohodil. Stejně jako v pražském případě se rozjelo policejní pátrání, kdy se prvním podezřelým stal Kamilin přítel, se kterým se oné osudné noci vracela autobusem z jiné části Poruby. Velmi na něj poukazoval fakt, že se právě v MHD spolu pohádali a mladý muž uraženě vystoupil o několik zastávek dřív a Kamilu nechal jít domů samotnou. Další šetření však prokázala jednoznačně jeho nevinu a třebaže několik lidí slyšelo v okolí panelákového sídliště Duha právě té noci volání o pomoc, nikdo Policii nezavolal ani jinak nepomohl. A bylo to, jak se později ukázalo, opravdu poslední zoufalé volání umírající Kamily, kterou bezcitný vrah nejen zabil, ale i vykuchal. Jenže stejně jako v pražském případě uvízlo vyšetřování na mrtvém bodě a plukovník Valerián, který případ vyšetřoval, připustil možnost, že zde si deviantní pachatel navíc i ukojil touhu po fetiši – Kamile totiž kromě některých vnitřních orgánů chyběly i ruce!

Strašlivé, brutální a téměř shodné vraždy dvou mladých, krásných dívek v rozmezí půl roku pochopitelně naváděly kriminalisty na domněnku, že jde možná o jednoho a téhož pachatele, který vyhledává své oběti ve větších městech, avšak po mnoha šetřeních se tato možnost téměř vyvrátila, pouze se potvrdilo, že i zde se jedná o sadistického vraha se značnými anatomickými znalostmi.

V policejním sítu vyšetřovaných tehdy uvízl i mladík Petr Š.(1964-98), známými přezdívaný Chirurg!, který byl již několikrát trestaný za sexuální agresi a který navíc neprošel ani detektorem lži. S velkou pravděpodobností to nejspíš byl pachatel, ale policisté neměli dost přímých důkazů, kterými by ho usvědčili a tento deviant, který navíc propadl drogám, spáchal v Německu r. 1998 sebevraždu – své děsivé tajemství (pokud je měl) si vzal do hrobu.
K této verzi se přikláněla i jeho bývalá manželka, která investigativnímu novináři Stanislavu Motlovi, jenž připravoval dokument o obou obětech, poskytla podrobné svědectví, bohužel ani tohle k jednoznačnému prokázání viny Petra Š. nestačilo. Třebaže „Chirurg“ byl blonďák, třebaže často cestoval i do Prahy, ale i do Německa, třebaže měl prokazatelně značné anatomické znalosti, třebaže byl deviantní sadista – nikdy se nenašel ani jediný přímý důkaz či souvislost s vraždami!

Uplynulo již více než dvacet let od tragického úmrtí obou mladých, krásných dívek, Ditě ani Kamile už nikdo nikdy život nevrátí.Je však skutečný pachatel po smrti nebo ještě někde chodí mezi námi? Podaří se vůbec ještě tyto děsivé a záhadné vraždy vyřešit nebo nebo se Dita a Kamila navždy stanou novodobým pomníčkem jako prvorepubliková vražda Otýlie Vranské?

Zdroj, odkazy:

https://www.fdb.cz/

 • Address mezi ulicemi Ivana Sekaniny a Karola Šmidkeho
  ulice Ivana Sekaniny 1805/1
  708 00 Ostrava-Poruba – část obce Poruba
  Ostrava
  okres Ostrava-město
  Moravskoslezský kraj
  Česko

Post New Review

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Header Position
Submenu Style