Česká republika

Spartakiádní vrah, Jiří Straka, Věznice Valdice Verified

Spartakiádní vrah... Jiří Straka... S tváří dítěte...

0 / 5
Compare Add to favorites

Spartakiádní vrah, Jiří Straka, Věznice Valdice

Soud Straku vzhledem k jeho věku nemohl odsoudit na více než 10 let vězení. Trest mu byl v roce 1994 zkrácen prezidentskou amnestií. Následovala ústavní sexuální léčba v Opavě. Podstoupil kastraci, ale operaci mozku odmítl. Jeho spoluvězni mu údajně rozkopali genitálie. Podle jiných zdrojů to však byli bachaři 3. oddělení ve Valdicích, kde byl uvězněn. Během pobytu v léčebně zkoušel brát pervitin. Strakovi rodiče se přestěhovali na Moravu a k synovi se přestali hlásit. Straka byl na doporučení lékařů za velkého zájmu médií z Opavy propuštěn 24. prosince 2004. Změnil si jméno a odstěhoval se do moravskoslezského kraje. Strakovo propuštění a jeho vystupování v médiích vyvolalo mnoho negativních ohlasů. Odborníci ujišťovali veřejnost o tom, že je po kastraci neškodný. Sám Jiří Markovič však v této souvislosti připomenul případ Antonína Vorla, který ač vykastrovaný, sexuálně napadl a zabil starší ženu. Straka k tomu sám řekl: „Když jste mě tenkrát neoběsili, tak mě teď nechte žít.“ Několikrát připustil, že pokud by nebyl v roce 1985 zadržen, vraždil by dál.

„Trest smrti by byl pro syna lepší. A pro nás taky. Vždycky jsem to říkala. Ne z nenávisti, i přes to strašné, co udělal, pořád zůstal mým synem. Ale věděla jsem, co ho v kriminále čeká. Vězení ve Valdicích přežil jen proto, že dělal děvku silnějšímu,“ konstatovala na jaře 1999 Marie Straková.
„Bylo by lepší, kdyby tenkrát Jirka dostal trest smrti. Pro něj by to znamenalo vysvobození – a pro nás taky,“ prohlásil v dokumentu České televize z roku 2005 Strakův otec.
„A nejspíš by to bylo dobré i pro veřejnost. Lidi by si řekli ,Smrt za smrt‘ a líp by se s tím vyrovnali,“ dodala matka Straková, synovi přímo do očí. Ten zaraženě mlčel, ale v jiné situaci s rodiči nepřímo souhlasil:
„Svého času jsem byl na tom tak, že trest smrti by byl pro mě vykoupením. Já vím, co strašného jsem svým obětem udělal. Prožil jsem si to na vlastní kůži, když mě spoluvězni chtěli pověsit. Vyvázl jsem jen směšnou souhrou náhod. Od té chvíle se ve mně něco zlomilo, už jsem neuvažoval o sebevraždě, už jsem chtěl přežít. Říkal jsem si, tu radost vám neudělám, abych se pověsil. Jestli mě chcete zabít, musíte to udělat vy.

„Kastraci mi lékaři několikrát doporučili, netlačili na mě, to ne… Váhal jsem, ale pak mě jeden příslušník nakopl do varlat a bolestivě mě zranil, pak už jsem neváhal. Ale nelituju, moje dřívější zaměření na sex odpadlo, už mi nevadí, že nemám ženskou.“ Straka také vysvětlil čísla a iniciály J. P, vytetovaná na jeho těle:
„24. 6. 1987 – to je datum, kdy jsem byl ve Valdicích zmlácen. 14. 7. 1988 jsem byl kopnut do varlat, 29. 12. 1989 zemřel ve Valdicích můj dobrý kamarád. 19. ledna 1989 jsem prodělal kastraci. J.P.? Dvojice evangelických kněží mě pokřtila na Jiřího Pavla.“ Další tetování patřila už k běžnému vězeňskému folklóru: holka, pavouk, kytka…
Součástí testů a dalšího zkoumání bylo i falopletysmografické vyšetření. Podle znalců dopadlo stejně jako v roce 1985, včetně reakce na podněty se sexuálně agresivní a sadistickou tématikou. Znalci proto doporučili už původně navržený stereotaktický zákrok, vysvětlili odsouzenému výhody i úskalí.
Závěr?
„Odsouzený Straka trpí sexuální deviací ve smyslu sexuální agresivity se sadistickými tendencemi. Jedná se o poruchu osobnosti s anetickými a asociálními rysy. Jeho pobyt na svobodě je nadále nebezpečný, nutnost ústavní ochranné léčby trvá nadále.“

Jiří Straka, narozen 14. dubna 1969 Praha, je český sériový vrah známý též jako spartakiádní vrah. V rozmezí 17. února až 16. května 1985 napadl na území Prahy celkem 11 žen, přičemž brutalita jeho útoků se postupně zvyšovala. Nakonec byl usvědčen ze tří vražd, dvou pokusů o vraždu, pěti znásilnění, tří loupeží a pěti krádeží. Po propuštění z výkonu trestu žije pod jinou identitou.

Zdroj, odkazy:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Straka

https://www.databazeknih.cz/autori/viktorin-sulc-14321

 • Address Věznice Valdice
  Věznice
  nám. Míru 55
  507 11 Valdice
  okres Jičín
  Královéhradecký kraj
  Česko

Post New Review

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Header Position
Submenu Style