Česká republika

Studénka, třetí železniční nehoda, 2015, motor kamionu Verified

Studénka... Za železniční nehody mohou lidská selhání...

0 / 5
Compare Add to favorites

Studénka, třetí železniční nehoda, 2015, motor kamionu

Železniční nehoda ve Studénce se udála 22. července 2015 v 7.43 hodin na trati č. 270. Vlak SC 512 Pendolino jedoucí na trase Bohumín – Františkovy Lázně se na železničním přejezdu srazil s kamionem. Zemřeli 3 cestující a 17 dalších lidí bylo zraněno. Událost se stala asi 1,5 km od místa železniční nehody ze srpna 2008, při níž zahynulo 8 osob.
Ve středu 22. července projížděl polský kamion přes železniční přejezd v železniční stanici Studénka, mezi ulicemi Nádražní a 2. května. Železniční přejezd byl zabezpečen světelnou signalizací a závorami. Podle prvních zpráv padesátiletý polský řidič navzdory světelné signalizaci vjel na přejezd a po stažení závor zastavil na kolejích. Ke stažení závor došlo přibližně 45 sekund po zahájení světelné signalizace. Kamion byl naložen plechy. V 7.43 hodin přijel ve směru od Ostravy vlak SC 512 Pendolino (jednotka 680.003) a do kamionu v rychlosti 142 km/h narazil. Kamion zůstal na trati před nárazem stát asi 20 sekund. V tomto úseku byla povolená rychlost až 160 km/h. Ve vlaku cestovalo 145 osob, z toho 31 v prvním, nejpoškozenějším voze. Vlak po srážce před sebou tlačil některé části kamionu, které začaly hořet, cestou postupně odpadávaly (motor byl nalezen cca 200 metrů od místa nárazu) a zraňovaly lidi okolo trati. Vlaková souprava zastavila asi po 500 metrech. Kabina kamionu se po nárazu odtrhla od zbytku vozidla a zůstala téměř nepoškozena. Řidič z ní v šoku vystoupil až po srážce. Podle policie neřídil pod vlivem alkoholu, srážkou nebyl zraněn a policisté jej zadrželi.
Na místě zahynul jeden cestující, druhý zemřel po příjezdu záchranářů. Jednalo se o dva muže ve věku 39 a 49 let. Třetí cestující zemřel pozdě večer v nemocnici. Zraněno bylo 17 lidí (tři z nich byli ve velmi vážném stavu, včetně strojvedoucího), kteří byli rozvezeni do Fakultní nemocnice v Ostravě a nemocnic v Novém Jičíně a Bílovci. Mezi nimi bylo i pět drážních zaměstnanců, kteří v době nehody byli v areálu stanice.
Materiální škody byly prvně odhadnuty na 157,7 milionů korun, z toho 150 milionů na vlakové soupravě, 4 miliony na kamionu a jeho nákladu a 3,7 milionu na železničním svršku. Doprava na trati byla zastavena a zavedena náhradní autobusová přeprava. V opačném směru po trati cestovali v době nehody v jiném pendolinu někteří členové vlády České republiky na výjezdní zasedání vlády v Ostravě. Premiér a ministři zdravotnictví, vnitra a dopravy místo nehody navštívili. Kvůli zastavené dopravě na trati museli být i členové vlády přepraveni (samostatným) autobusem.

Zdroj, odkazy:

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDelezni%C4%8Dn%C3%AD_nehoda_ve_Stud%C3%A9nce_2008

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDelezni%C4%8Dn%C3%AD_nehoda_ve_Stud%C3%A9nce_2015

 • Address Studénka
  Nádražní ulice 135
  742 13 Studénka
  okres Nový Jičín
  Moravskoslezský kraj
  Česko

Post New Review

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Header Position
Submenu Style