Česká republika

T.G. Masaryk, prezident, čtvrté bydliště, Školská ulice Verified

"Vlastenectví je láska k vlastnímu národu, nikoli nenávist k jiným." Tomáš Garrigue Masaryk

0 / 5
Compare Add to favorites

T.G. Masaryk, prezident, čtvrté bydliště, Školská ulice

Masarykovi bydleli v Domě „U rytířů“ v Školské ulici 26 (dnes 28) na Novém Městě jen několik měsíců, od listopadu 1888 do července 1890. Obývali byt ve zvýšeném přízemí s výhledem do dvora. Děti Alice a Herbert chodili do obecné školy ve stejné ulici.

Čtyři pokoje a kuchyň obývala rodina Masarykových v domě U Rytířů ve Školské ulici. Byt to byl rozlehlý, pokoje měly rozlohu 30 m2, tak velké bývají panelákové 1+1. Nedaleko bytu měl Masarykův bratr Ludvík prosperující vinárnu, kam rodina často chodila na obědy, navštěvoval ji například i Mikoláš Aleš. V době, kdy Masarykovi žili v domě U Rytířů se jim narodila i dcera Eleonora, bohužel ve čtyřech měsících zemřela.

Tomáš Garrigue Masaryk, označovaný T. G. M., TGM nebo prezident Osvoboditel (7. března 1850 Hodonín – 14. září 1937 Lány), byl československý státník, filozof, sociolog a pedagog, první prezident Československé republiky. K jeho osmdesátým narozeninám byl roku 1930 přijat zákon o zásluhách T. G. Masaryka, obsahující větu „Tomáš Garrigue Masaryk zasloužil se o stát“, a po odchodu z funkce roku 1935 ho parlament znovu ocenil a odměnil za jeho osvoboditelské a budovatelské dílo.

Zdroj, odkazy:

https://en.wikipedia.org

  • Address Školská 693/28
    110 00 Praha 1 – část obce Nové Město
    Hlavní město Praha
    kraj Hlavní město Praha
    Česko

Post New Review

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Header Position
Submenu Style