Česká republika

T.G. Masaryk, prezident, desáté bydliště, první, jihozápadní část, Pražský hrad Verified

"Vlastenectví je láska k vlastnímu národu, nikoli nenávist k jiným." Tomáš Garrigue Masaryk

0 / 5
Compare Add to favorites

T.G. Masaryk, prezident, desáté bydliště, první, jihozápadní část, Pražský hrad

Od svého návratu z exilu ve funkci prezidenta republiky 21. 12. 1918 do své abdikace na prezidentský úřad 14. 12. 1935 bydlel T. G. Masaryk i se svou rodinou na Pražském hradě: nejprve (1918–1925) v provizorním bytě v západním výběžku jižního křídla Nového paláce (tereziánského traktu), 1925–1935 v rozsáhlém bytě zaujímajícím větší část druhého patra jižního křídla Nového paláce. Od počátku 20. let však Masaryk stále častěji pobýval na venkovském prezidentském sídle v lánském zámku, kde pak od své abdikace v prosinci 1935 do své smrti v září 1937 žil trvale.

Masarykovu osobnost na Hradčanském náměstí (na severovýchodním nároží Salmovského paláce) připomíná bronzová socha, kterou podle díla sochaře Otakara Španiela z roku 1931 zhotovili sochaři Josef Vajce a Jan Bartoš. Pomník vznikl díky Nadaci pro odhalení pomníku TGM v Praze zaštítěné Masarykovým demokratickým hnutím. Slavnostní odhalení za hlavní účasti prezidenta Václava Havla proběhlo 7. března 2000.

Prvních pět let v úřadě bydlel Masaryk v prozatímním bytě v západním výběžku jižního křídla Nového paláce, dnes naproti němu stojí Masarykova socha. Vypracováním plánů na prezidentský byt byl pověřen Josip Plečnik. Z „bytu“, který architekt vytvořil se do současnosti zachovalo jen Impluvium (centrální prostor s malou fontánou), Harfový salónek, Zelený salón a část pracovny.

Tomáš Garrigue Masaryk, označovaný T. G. M., TGM nebo prezident Osvoboditel (7. března 1850 Hodonín – 14. září 1937 Lány), byl československý státník, filozof, sociolog a pedagog, první prezident Československé republiky. K jeho osmdesátým narozeninám byl roku 1930 přijat zákon o zásluhách T. G. Masaryka, obsahující větu „Tomáš Garrigue Masaryk zasloužil se o stát“, a po odchodu z funkce roku 1935 ho parlament znovu ocenil a odměnil za jeho osvoboditelské a budovatelské dílo.

Zdroj, odkazy:

https://en.wikipedia.org

 • Address Pražský hrad
  Hrad
  Praha
  Hlavní město Praha
  kraj Hlavní město Praha
  Česko

Post New Review

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Header Position
Submenu Style