Česká republika

T.G. Masaryk, prezident, deváté bydliště, Mickiewiczova ulice Verified

"Vlastenectví je láska k vlastnímu národu, nikoli nenávist k jiným." Tomáš Garrigue Masaryk

0 / 5
Compare Add to favorites

T.G. Masaryk, prezident, deváté bydliště, Mickiewiczova ulice

V těžkém období první světové války zde žila především Charlotta G. Masaryková – Masaryk byl s dcerou Olgou v zahraničním odboji, dcera Alice byla rok vězněna ve Vídni, syn Jan v lednu 1915 narukoval a syn Herbert tragicky zemřel na infekční onemocnění 15. března 1915. Na domě je umístěna mramorová busta Charlotty G. Masarykové od Vojtěcha Suchardy s nápisem: „Zde žila a trpěla Ch. Garrigue Masaryková. Američanka rodem, Češka duchem, oddaná spolupracovnice našeho Osvoboditele. 1914-1918.“

Byl to první z bytů, kde se svítilo konečně elektřinou, a kde musela být zpevněna podlaha, aby unesla váhu Masarykovy knihovny. Z oken byl krásný výhled na Letohrádek královny Anny. Přední fasádu domu nyní zdobí busta Charlotty G. Masarykové z bílého mramoru. Dům zdědila rodina Kučerova po svém dědovi, který vilu nechal postavit.

Tomáš Garrigue Masaryk, označovaný T. G. M., TGM nebo prezident Osvoboditel (7. března 1850 Hodonín – 14. září 1937 Lány), byl československý státník, filozof, sociolog a pedagog, první prezident Československé republiky. K jeho osmdesátým narozeninám byl roku 1930 přijat zákon o zásluhách T. G. Masaryka, obsahující větu „Tomáš Garrigue Masaryk zasloužil se o stát“, a po odchodu z funkce roku 1935 ho parlament znovu ocenil a odměnil za jeho osvoboditelské a budovatelské dílo.

Zdroj, odkazy:

https://en.wikipedia.org

  • Address Mickiewiczova 239/13
    160 00 Praha 6 – část obce Hradčany
    Hlavní město Praha
    kraj Hlavní město Praha
    Česko

Post New Review

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Header Position
Submenu Style