Česká republika

T.G. Masaryk, prezident, páté bydliště, Tomášská ulice Verified

"Vlastenectví je láska k vlastnímu národu, nikoli nenávist k jiným." Tomáš Garrigue Masaryk

0 / 5
Compare Add to favorites

T.G. Masaryk, prezident, páté bydliště, Tomášská ulice

Masarykovi se na Malou Stranu, do třetího patra domu, který je dnes součástí komplexu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, přestěhovali v srpnu 1890 a bydleli zde do října 1894. 25. května 1891 se zde narodilo nejmladší z dětí, dcera Olga.

Historicky cenný dům ze 14. století, kde tehdy nebyl ani vodovod a pro vodu se muselo chodit k pumpě na dvoře. Byl prodán zemskému sněmu Království českého a dnes je součástí areálu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Masaryk zde opět za čtyřpokojový byt s kuchyní, komorou a dřevníkem platil 109 zlatých čtvrtletně.

Tomáš Garrigue Masaryk, označovaný T. G. M., TGM nebo prezident Osvoboditel (7. března 1850 Hodonín – 14. září 1937 Lány), byl československý státník, filozof, sociolog a pedagog, první prezident Československé republiky. K jeho osmdesátým narozeninám byl roku 1930 přijat zákon o zásluhách T. G. Masaryka, obsahující větu „Tomáš Garrigue Masaryk zasloužil se o stát“, a po odchodu z funkce roku 1935 ho parlament znovu ocenil a odměnil za jeho osvoboditelské a budovatelské dílo.

Zdroj, odkazy:

https://en.wikipedia.org

  • Address Tomášská 15/15
    118 00 Praha 1 – část obce Malá Strana
    Hlavní město Praha
    kraj Hlavní město Praha
    Česko

Post New Review

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Header Position
Submenu Style