Česká republika

T.G. Masaryk, prezident, sedmé bydliště, Thunovská ulice Verified

"Vlastenectví je láska k vlastnímu národu, nikoli nenávist k jiným." Tomáš Garrigue Masaryk

0 / 5
Compare Add to favorites

T.G. Masaryk, prezident, sedmé bydliště, Thunovská ulice

V domě v Thunovské ulici 16 (dnes 18) na Malé Straně v Praze bydleli Masarykovi nejdéle, 11 let, od listopadu 1896 do listopadu 1907. Obývali byt v prvním patře, dům byl oproti předchozím místům pobytu značně modernizován, byl vybaven vodovodem i plynovým osvětlením. Ve stejném patře bydlela rodina Josefa Nováka – známá spisovatelka Teréza Nováková, její syn Arne Novák byl známým literárním kritikem a historikem, napsal o Masarykovi řadu studií.

Historicky cenný objekt, dnes sídlo Českého Červeného kříže. Zde rodina strávila celých jedenáct let, což byl nejdelší pobyt na jednom místě. Byt už měl vodovod a také plynové osvětlení.

Tomáš Garrigue Masaryk, označovaný T. G. M., TGM nebo prezident Osvoboditel (7. března 1850 Hodonín – 14. září 1937 Lány), byl československý státník, filozof, sociolog a pedagog, první prezident Československé republiky. K jeho osmdesátým narozeninám byl roku 1930 přijat zákon o zásluhách T. G. Masaryka, obsahující větu „Tomáš Garrigue Masaryk zasloužil se o stát“, a po odchodu z funkce roku 1935 ho parlament znovu ocenil a odměnil za jeho osvoboditelské a budovatelské dílo.

Zdroj, odkazy:

https://en.wikipedia.org

  • Address Thunovská 183/18
    118 00 Praha 1 – část obce Malá Strana
    Hlavní město Praha
    kraj Hlavní město Praha
    Česko

Post New Review

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Header Position
Submenu Style