Česká republika

T.G. Masaryk, prezident, šesté bydliště, Loretánská ulice Verified

"Vlastenectví je láska k vlastnímu národu, nikoli nenávist k jiným." Tomáš Garrigue Masaryk

0 / 5
Compare Add to favorites

T.G. Masaryk, prezident, šesté bydliště, Loretánská ulice

V Hrzánském paláci v Loretánské ulici 9 na pražských Hradčanech bydleli Masarykovi dva roky, od listopadu 1894 do listopadu 1896. Čtyřpokojový byt byl prostorný, Masaryk mohl ze své pracovny vyjít na terasu a dívat se na Prahu a na Petřín. Napsal tu čtyři důležité tematicky související spisy: Česká otázka, Naše nynější krize, Jan Hus a Karel Havlíček. Od roku 1993 je palác v užívání Úřadu vlády České republiky a slouží reprezentačním účelům. V minulosti se tu konalo i několik mezinárodních konferencí, které pořádal Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v. v. i., a další instituce ve spolupráci s Úřadem vlády ČR.

První bydlení na Hradčanech. V Hrzánském paláci se Masarykovým bydlelo asi moc dobře, během dvou let zde například budoucí prezident napsal čtyři knihy. Nyní je palác vládní budovou a slouží pro reprezentační a diplomatické účely. V poslední době ho využil například Mirek Topolánek jako dočasný úřad premiéra.

Tomáš Garrigue Masaryk, označovaný T. G. M., TGM nebo prezident Osvoboditel (7. března 1850 Hodonín – 14. září 1937 Lány), byl československý státník, filozof, sociolog a pedagog, první prezident Československé republiky. K jeho osmdesátým narozeninám byl roku 1930 přijat zákon o zásluhách T. G. Masaryka, obsahující větu „Tomáš Garrigue Masaryk zasloužil se o stát“, a po odchodu z funkce roku 1935 ho parlament znovu ocenil a odměnil za jeho osvoboditelské a budovatelské dílo.

Zdroj, odkazy:

https://en.wikipedia.org

  • Address Loretánská 177/9
    118 00 Praha 1 – část obce Hradčany
    Hlavní město Praha
    kraj Hlavní město Praha
    Česko

Post New Review

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Header Position
Submenu Style