Česká republika

T.G. Masaryk, prezident, socha Tomáše Garrigue Masaryka, Pražský hrad Verified

"Vlastenectví je láska k vlastnímu národu, nikoli nenávist k jiným." Tomáš Garrigue Masaryk

0 / 5
Compare Add to favorites

T.G. Masaryk, prezident, socha Tomáše Garrigue Masaryka, Pražský hrad

Od svého návratu z exilu ve funkci prezidenta republiky 21. 12. 1918 do své abdikace na prezidentský úřad 14. 12. 1935 bydlel T. G. Masaryk i se svou rodinou na Pražském hradě: nejprve (1918–1925) v provizorním bytě v západním výběžku jižního křídla Nového paláce (tereziánského traktu), 1925–1935 v rozsáhlém bytě zaujímajícím větší část druhého patra jižního křídla Nového paláce. Od počátku 20. let však Masaryk stále častěji pobýval na venkovském prezidentském sídle v lánském zámku, kde pak od své abdikace v prosinci 1935 do své smrti v září 1937 žil trvale.

Masarykovu osobnost na Hradčanském náměstí (na severovýchodním nároží Salmovského paláce) připomíná bronzová socha, kterou podle díla sochaře Otakara Španiela z roku 1931 zhotovili sochaři Josef Vajce a Jan Bartoš. Pomník vznikl díky Nadaci pro odhalení pomníku TGM v Praze zaštítěné Masarykovým demokratickým hnutím. Slavnostní odhalení za hlavní účasti prezidenta Václava Havla proběhlo 7. března 2000.

Prvních pět let v úřadě bydlel Masaryk v prozatímním bytě v západním výběžku jižního křídla Nového paláce, dnes naproti němu stojí Masarykova socha. Vypracováním plánů na prezidentský byt byl pověřen Josip Plečnik. Z „bytu“, který architekt vytvořil se do současnosti zachovalo jen Impluvium (centrální prostor s malou fontánou), Harfový salónek, Zelený salón a část pracovny.

Tomáš Garrigue Masaryk, označovaný T. G. M., TGM nebo prezident Osvoboditel (7. března 1850 Hodonín – 14. září 1937 Lány), byl československý státník, filozof, sociolog a pedagog, první prezident Československé republiky. K jeho osmdesátým narozeninám byl roku 1930 přijat zákon o zásluhách T. G. Masaryka, obsahující větu „Tomáš Garrigue Masaryk zasloužil se o stát“, a po odchodu z funkce roku 1935 ho parlament znovu ocenil a odměnil za jeho osvoboditelské a budovatelské dílo.

Zdroj, odkazy:

https://en.wikipedia.org

 • Address Socha Tomáše Garrigue Masaryka
  Pomník, socha, památník
  ulice Hradčanské náměstí
  Hlavní město Praha
  kraj Hlavní město Praha
  Česko

Post New Review

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Header Position
Submenu Style