Česká republika

T.G. Masaryk, prezident, třetí bydliště, Ulice Jana Masaryka Verified

"Vlastenectví je láska k vlastnímu národu, nikoli nenávist k jiným." Tomáš Garrigue Masaryk

0 / 5
Compare Add to favorites

T.G. Masaryk, prezident, třetí bydliště, Ulice Jana Masaryka

Vila Osvěta
Masarykovi bydleli ve druhém patře vily Osvěty na Královských Vinohradech v Čelakovského ulici 18 (dnes Jana Masaryka 22) od června 1884 do listopadu 1888. 14. září 1886 se zde narodil Jan Masaryk. Děti Alice a Herbert chodili od září 1886 do obecné školy naproti vile.
Vila patřila Václavu Vlčkovi, spisovateli a redaktorovi časopisu Osvěta. Rodina se musela odstěhovat kvůli Masarykově angažmá v bojích o Rukopisy, jichž byl Vlček horlivým obhájcem.
Dnes je na vstupní bráně umístěna busta Jana Masaryka a pamětní deska.

Vila Osvěta se nachází v krásné zahradě bývalé ulice Čelakovského. Za masivní zděnou branou je zde zasazena pamětní deska z červeného mramoru. Ta upozorňuje, že zde bydlel první prezident ČSR. Dnes patří vila rodině Kautských, která dům pronajímá.

Tomáš Garrigue Masaryk, označovaný T. G. M., TGM nebo prezident Osvoboditel (7. března 1850 Hodonín – 14. září 1937 Lány), byl československý státník, filozof, sociolog a pedagog, první prezident Československé republiky. K jeho osmdesátým narozeninám byl roku 1930 přijat zákon o zásluhách T. G. Masaryka, obsahující větu „Tomáš Garrigue Masaryk zasloužil se o stát“, a po odchodu z funkce roku 1935 ho parlament znovu ocenil a odměnil za jeho osvoboditelské a budovatelské dílo.

Zdroj, odkazy:

https://en.wikipedia.org

  • Address Jana Masaryka 165/22
    120 00 Praha 2 – část obce Vinohrady
    Hlavní město Praha
    kraj Hlavní město Praha
    Česko

Post New Review

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Header Position
Submenu Style