Evropa

Di Trevi, fontána, Řím Verified

"Bohové vidí zbožné skutky" Publius Ovidius Naso

0 / 5
Compare Add to favorites

Fontána di Trevi patří mezi nejvýznamnější symboly Říma a je také největší fontánou ve městě, na výšku měří 25,9 m a na šířku 19,8 m. Fontána byla postavena na zakázku papeže Klementa XII. stavitelem Nicolou Salvi na místě původní, méně přitažlivé fontány z 15. století. Stavba fontány trvala celých 30 let (1732 – 1762) a po smrti Nicola Salvi byla dokončena Giuseppem Panninim. Stejně jako Koloseum je i Fontána di Trevi postavena z Travertinu.

Fontána di Trevi je zásobována vodou z akvaduktu Acqua Vergine, který byl vybudován již v roce 19 př. n l. Akvdukt Acqua Vergine zásobuje např. i fontány na náměstí Piazza Navona a fontánu della Barcaccia pod Španělskými schody. Denně fontánou di Trevi proteče 80 000 m³ vody.

Fontána di Trevi je vlastně vítězným obloukem s průčelím paláce (Palazzo Poli), inspirací pro její stavbu byl Konstantinův oblouk, který najdete na Foru Romanu.

Ústřední postavou fontány je Oceán (ne Neptun, jak se všichni domnívají), který představuje obrovskou řeku tekoucí po zemi, a ze které jsou napájeny všechny vodní plochy. Jeho vous značí moudrost a moc, vzpínající se mořský kůň symbolizuje sílu moře a klidný kůň mořský klid a mír.

Pár zajímavostí o fontáně di Trevi

V průběhu stavby zemřelo několik dělníků, včetně kameníka, který byl v roce 1734 rozdrcen blokem traventinu.
Název “Trevi” pochází ze slova Trivium (“třícestný”) a odkazuje na křižovatku tří ulic: Via De Crocicchi, Via Poli a Via Delle Muratte.
O Fontáně di Trevi se říká, že pokud se k ní otočíte zády a hodíte do ní pravou rukou přes levé rameno minci, určitě se do Říma vrátíte. Tyto mince jsou pravidelně vybírány a věnovány Červenému kříži (každý den se vyloví asi 3000 €).
Ve Fontáně di Trevi se natáčely scény k filmu Sladký život (La dolce Vita) Frederica Felliniho – v nádherně čisté vodě dováděli Marcello Mastroianni a Anita Ekbergová.

http://www.rim.maweb.eu/piazza-di-spagna-a-okoli/fontana-di-trevi/

  • Address Řím
    provincie Metropolitan City of Rome, region Lazio, Itálie

Post New Review

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Header Position
Submenu Style