Česká republika

Jaderné hlavice v Česku, Stará Voda, Úkryt „Granit“ č. 5 Verified

„Komunisté? Co slovo, to lež. Co čin, to zločin.“ Josef Čapek

0 / 5
Compare Add to favorites

Jaderné hlavice v Česku, Stará Voda, Úkryt „Granit“ č. 5, raketový systém 9K76B Temp-S

Pohotovostní muniční sklad. Zde byli jaderné hlavice pro raketový systém 9K76B Temp-S v udávané síle 0,5 Mt TNT
Bývalé palebné postavení sovětských raket na Libavé. Takzvaná točka sever poblíž Staré Vody na Libavé. Jedno ze tří palebných postavení sovětské raketové jednotky. Dodnes jsou ze vzduchu patrné odpalovací plochy i úkryty pro rakety.
Byla to přísně tajná oblast pod správou sovětské armády s několika obrannými zónami, kam se nedostali ani tehdejší nejvýše postavení čeští pohlaváři. Co tak pečlivě Sověti ukrývali a tajili uprostřed divoké přírody vojenského prostoru Libavá? Byly zde jaderné zbraně?Ani po dvaceti letech po jejich odchodu neexistuje zcela jednoznačná odpověď. Ohromné ocelové tubusy zapuštěné vodorovně do země vždy uzavírají obří mnohatunová vrata. Ty sedmé – na severu a západě – měly ve svých útrobách i speciální zázemí. Ocelovými příčkami oddělené kóje, pravděpodobně pro operátory, spojaře a velitele. Hned v okolí podzemních tubusů jsou patrné valy obložené betonovými kvádry, kde byly zřejmě jeřáby pro montáž hlavic na nosiče a o kousek dále pak odpalovací plochy. Proč takové tajnosti? Na Libavé byl totiž rozmístěn asi nejničivější zbraňový systém, který v historii na našem území byl. Sila byla vybudována pro sovětskou raketovou jednotku s balistickými raketami středního doletu 9K76 Temp-S (v kódovém označení NATO nazývané SS-12 Scaleboard). Veškeré dostupné informace nasvědčují tomu, že šlo skutečně o strategicky velmi důležitou jednotku, která na našem území držela nepřetržitou bojovou pohotovost. Balistická raketa středního doletu 9K76 Temp-S.Sověti mohli z Libavé odpálit hned 18 raket najednou. Díky dosahu střel, jejich množství a účinnosti tak mohla tato jednotka zasadit „protivníkovi“ zcela nečekaný a zdrcující úder. A navíc, ačkoliv o tom dodnes neexistují žádné oficiální důkazy, Sověti na Libavé zřejmě skutečně měli k dispozici i tu nejděsivější a nejničivější munici – jaderné hlavice.

Zdroj, odkazy:

https://en.wikipedia.org/wiki/TR-1_Temp

https://zpravy.idnes.cz/americane-podnikli-v-roce-1988-kvuli-raketam-tajnou-misi-na-libavou-pht-/domaci.aspx?c=A110716_1619709_olomouc-zpravy_sot

 • Address Úkryt "Granit" č. 5
  Stará Voda
  Točka sever
  Postavení Sever
  Komplex 9K76B Temp-S
  OTR-22
  kód NATO SS-12M "Scaleboard B", SS-22
  122. raketová brigáda
  číslo polní pošty 64 911
  Vojenský újezd Libavá
  Samoty 647
  Stará Voda
  785 01 Libavá
  okres Olomouc
  Olomoucký kraj

Post New Review

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Header Position
Submenu Style