Evropa

Parlament, Budapešť, Maďarsko Verified

"V parlamentu nemluvíte za nás, jen se o nás dohadujete. " Karel Čapek

0 / 5
Compare Add to favorites

Országház, v doslovném překladů Zemský nebo Státní dům, je jedním z národních symbolů Maďarska a jednou z nejstarších vládních budov v Evropě. Po roce 1989 rovněž symbolizuje návrat Maďarska ke svobodě a demokracii.

Exteriér budovy byl navržen převážně v novogotickém slohu, ale například kupole je novorenesanční a interiér je novorenesanční a novobarokní. Budova je do jisté míry podobná paláci ve Westminsteru. Stavba je 268 m dlouhá a 123 m široká, kupole dosahuje výšky 96 m. Při stavbě bylo využito 40 miliónů cihel, půl miliónu ozdobných kamenů a přes 40 kg zlata. Budova má 691 místností, 10 nádvoří a 27 bran o celkové rozloze přes 65.000 metrů čtverečních. Stavbu zdobí celkem 242 soch, z toho je 88 soch vladařů a vojevůdců rozmístěno po obvodu budovy a hledí k vrcholu kopule. Mezi zvláštnosti patří také centrální šestnáctiúhelníková místnost. Na stavbu budovy parlamentu byly použity převážně maďarské suroviny a pracovalo na ní okolo tisícovky dělníků a řemeslníků.
Országház má dvě identické zasedací síně, ale v současnosti se využívá pro zasedání parlamentu pouze jedna a druhá slouží k prohlídkám. V budově parlamentu jsou také vystaveny maďarské korunovační klenoty. Návštěvníci mohou obdivovat nejen zasedací místnost a korunovační klenoty, ale i řadu soch, reliéfů a zdobených chodeb a schodišť.

Zdroj, odkazy:

 

Parlament v Budapešti

 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Orsz%C3%A1gh%C3%A1z

  • Address Budapešť
    župa Budapešť, část státu Közép-Magyarország, Maďarsko

Post New Review

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Header Position
Submenu Style