USA

Gerald Carr, astronaut Apollo, Maple Street, Manchester Center Verified

"Per Aspera ad Astra - Přes překážky ke hvězdám"

0 / 5
Compare Add to favorites

Gerald Carr, astronaut Apollo, Maple Street, Manchester Center

Gerald Paul Carr (* 22. srpna 1932 Denver, Colorado, USA[1]) je bývalý americký námořní letec a astronaut z projektu Skylab.

V roce 1974 získal po úspěšném studiu na University of Southern California na fakultě mechaniky titul inženýra. Pak ve studiu pokračoval na postgraduální škole amerického vojenského námořnictva (Naval Postgraduate School) a na Princeton University. Následovala mnohaletá služba u letectva námořní pěchoty. V dubnu 1966 byl vybrán do páté skupiny připravujících se astronautů. Během dlouhých let čekání na svůj let se podílel na kompletování Apolla 8 a Apolla 12, pracoval jako jejich spojovací operátor, technicky i v terénu vylepšoval měsíční vozítko Rover. Se svou rodinou (oženil se a má šest dětí) si opravil starý autobus a objel s ním celý západ USA. Už ani nedoufal, že se dočká, když přišla nabídka na poslední let ke Skylabu 1.

Podplukovník námořní pěchoty Gerald Carr odstartoval na palubě kosmické lodi Skylab 4 s pomocí rakety Saturn 1B z kosmodromu na mysu Canaveral v listopadu 1973. Byl zde velitelem. Na palubě s ním byli američtí astronauti William Pogue a Edward Gibson. Letěli a pak pracovali na orbitální stanici Skylab bezmála tři měsíce. Carr třikrát během letu pracoval na povrchu stanice (výstupy EVA). Přistáli v únoru 1974 na hladině Tichého oceánu po 84 dnech pobytu ve vesmíru.[2].

Z NASA odešel v roce 1977. Našel si místo manažera obchodního oddělení společnosti Bovay Engineers v texaském Houstonu. V srpnu 1993 byl prezidentem společnosti Camus Inc. v Little Rock.

Zdroj, odkazy:

https://en.wikipedia.org/wiki/Gerald_P._Carr

  • Address Astronaut
    Gerald P. CARR
    49 Maple Street, #123
    Manchester Center, VT 05255-4477
    USA

Post New Review

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Header Position
Submenu Style