USA

M*A*S*H, místo natáčení seriálu, přílet helikoptér, Radar Verified

Plukovník Henry: "Franku, strčil jste si stetoskop moc hluboko do uší. Poškrábal jste si mozek."

0 / 5
Compare Add to favorites

M*A*S*H, místo natáčení seriálu, přílet helikoptér, Radar

M*A*S*H je americký televizní seriál, z prostředí mobilní armádní chirurgické nemocnice v době korejské války, vysílaný v letech 1972–1983 na stanici CBS. Jedná se o zvláštní žánr – sitcom z válečného prostředí. Je považován za jeden z nejúspěšnějších seriálů[kým?]. Vznikl po úspěchu celovečerního filmu M*A*S*H od režiséra Roberta Altmana. Od začátku byl seriál natáčen jako protiválečný. I když jeho první epizody úspěch neměly, postupem času se jeho sledovanost zvyšovala. V Česku je také oblíben a od 90. let opakovaně vysílán. Seriál M*A*S*H získal během své jedenáctileté existence celkem 14 cen Emmy.

Předlohou pro film, na který později navázal seriál, je kniha o třech doktorech, sloužících u smyšlené jednotky MASH 4077. Její autor Richard Hornberger sloužil v období korejské války v MASHi 8055. Knihu později koupilo studio 20th Century Fox. To nabídlo scénář postupně 15 režisérům, ale všichni odmítli. Nabídku přijal až Robert Altman, který udělal z MASHe světový fenomén. Na filmu studio vydělalo kolem 36 miliónů dolarů, protože do kin na něj přišlo jen v USA 14 miliónů diváků. Díky tomu se píseň z filmu (a později znělka seriálu) Suicide is painless (Sebevražda nebolí) proslavila a autor, Altmanův syn, na ní vydělal víc než jeho otec na filmu.

Po úspěchu filmu začalo studio uvažovat o seriálu. Náčrtky hlavních postav a scénář k pilotnímu filmu vznikl během několika týdnů. Na hlavní roli, kterou měla být role Trappera, byl vyhlášen konkurz. Konkurzu se zúčastnilo 25 herců. Nakonec vybrali Waynea Rogerse, tehdejší hvězdu mýdlové opery.

Pro roli doktora Pierce si producenti vybrali newyorského divadelního herce Alana Aldu. Ten ale s podepsáním smlouvy dlouho otálel, jelikož by musel dojíždět z New Yorku do Los Angeles. I jeho přátelé ho odrazovali od nabídky, protože nečekali, že by seriál byl stejně úspěšný jako film. Nakonec podepsal smlouvu několik hodin před první zkouškou. Pilotní díl byl odvysílán roku 1972. Časopis Time jej označil za největší zklamání sezóny. Dlouho se nevědělo, jestli se po natočení 22 epizod bude pokračovat, ale pak televize CBS požádala o další díly.

Paradoxně se brzy dr. Pierce a potažmo Alda stal hlavní hvězdou seriálu, což po třetí sezóně motivovalo k odchodu W. Rogerse a McLeana Stevensona (představitele velitele jednotky pplk. Henry Blakea), kteří byli zklamáni, že jejich postavy nedostávají srovnatelný prostor. Alda naproti tomu vytrval v seriálu až do konce a později i režíroval nebo napsal některé epizody.

Televize CBS se pokusila využít obliby seriálu a připravila dvě pokračování odehrávající se po návratu z války zpátky v USA: W*A*L*T*E*R, jehož hrdinou byl Radar O’Reilly, a AfterMASH (česky M*A*S*H – co bylo potom), který sledoval další osudy Klingera, Pottera a otce Mulcahyho. Pro výrobu seriálu byl vybrán AfterMASH, který byl ale po druhé sezóně pro malý úspěch ukončen.

Zdroj, odkazy:

https://www.csfd.cz/film/68850-m-a-s-h/prehled/
Plukovník Henry: „Franku, strčil jste si stetoskop moc hluboko do uší. Poškrábal jste si mozek.“https://en.wikipedia.org/wiki/M*A*S*H_(TV_series)

 • Address 4077th MASH Campsite
  Malibu Creek State Park
  1925 Las Virgenes Road
  Calabasas
  California
  USA

Post New Review

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Header Position
Submenu Style