USA

Nápis Hollywood, Mount Lee, Griffith Park, Los Angeles Verified

"Everybody comes to Hollywood... They wanna make it in the neighborhood... They like the smell of it in Hollywood..."

0 / 5
Compare Add to favorites

Nápis Hollywood, Mount Lee, Griffith Park, Los Angeles

„Good Morning, Hollywood… Good Morning, Los Angeles, City of Angels…“
„Buenos días, Pueblo de Nuestra Señora la Reina de Los Angeles de la Porciúncula…“ 😎
Jak „symbolické“ si uvědomit na místě známém Hollywood, že to co člověk někdy dělá… je vlastně to o čem snil v dětství… takové ty sny a touhy mládí… které se v dospělosti někdy mění ve skutečnost… „Vítejte v Hollywoodu, domově snů…“ 🙂

Nápis Hollywood (anglicky Hollywood Sign) je proslulý monumentální nápis na jižním svahu kopce Mount Lee v Griffith Parku v Los Angeles. Skládá se z obřích bílých verzálek dávajících dohromady slovo „HOLLYWOOD“. Nápis je 14 m vysoký a 110 m dlouhý. Nápis sledovaný zdola, budí dojem „zvlněnosti“, ve srovnatelné nadmořské výšce, se jeví být téměř v rovině.

Původní nápis byl Hollywoodland a byl postaven v roce 1923. Dnes již nepoužívaná část nápisu land měla především marketingový účel. Ve 20. letech 20. století se totiž přilehlé pozemky nacházely v nevábném stavu, a tímto neotřelým způsobem chtěli obchodníci půdu zatraktivnit pro potenciální kupce. Účelem bylo propagovat název nového bytového rozvoje místa Whitley Heights, bydlení jen pro bílé, mezi Highland Avenue a Vine Street. Původně byla instalace plánovaná jen na rok a půl, ale nápis se stal mezinárodně známým symbolem a zůstal tam.

Počátkem čtyřicátých let způsobil Albert Kothe (oficiální správce tohoto nápisu) automobilovou nehodou poničení nápisu. Opilý Kothe se svým vozem Ford A sjel z útesu a narazil přímo do písmene H. Kothe nebyl zraněn, ale jeho Ford byl úplně zničený, stejně jako původní písmeno H, včetně jeho osvětlení. V roce 1949 uzavřela Hollywoodská obchodní komora smlouvu s městem Los Angeles na opravu a přestavbu nápisu. Původní nápis byl při tom úmyslně zkrácen na Hollywood.

Ovšem už začátkem sedmdesátých let byl původní nápis velmi zchátralý, první O bylo rozpadlé, připomínající malé písmeno U, a třetí O spadlo úplně, takže se zchátralý nápis dal číst jako HuLLYWO D. Proto byl v roce 1978 restaurován a to díky veřejné kampani Hugha Hefnera, devět dárců (Hugh Hefner, Giovanni Mazza, Les Kelley, Gene Autry, Terrence Donnelly, Andy Williams, Warner Bros. Records, Alice Cooper a Dennis Lidtke) dalo dohromady celkem 250 000 $. Písmena byla vyrobená z oceli, držená ocelovými podpěry položenými na betonovém základu.

Renovaci provedla v roce 2005 zdarma společnost Bay Cal Commercial Painting, písmena byla znovu položena na kovovou základnu a přebarvena na bílo.

Zdroj, odkazy:

https://en.wikipedia.org

 • Address Hollywood Sign
  Mount Lee
  Griffith Park
  Los Angeles
  Kalifornie
  Spojené státy americké

Post New Review

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Header Position
Submenu Style